مزو مو

مزوتراپی چیست؟ کاربردهای مزوتراپی چیست؟
به درمان های تزریقی با کمترین میزان تهاجم، مزوتراپی می گویند. مزوتراپی از دو قسمت “مزو” و “تراپی” تشکیل شده است. مزو به معنای لایه میانی پوست است، چرا که تمام تزریق ها در این لایه انجام می شود. تراپی به معنای درمان است. مزوتراپی به معنای درمان لایه میانی پوست می باشد. این روش درمانی کاربردهای فراوانی در علم پزشکی دارد و با توجه به کاربرد آن، نوع موادی که به لایه میانی پوست تزریق می شود، متفاوت است. در گذشته مزوتراپی، برای کاهش درد در افراد استفاده می شد؛ اما امروزه این روش بیشتر در درمان های زیبایی کاربرد دارد. کاربردهای مزوتراپی به شرح ذیل است:

درمان سلولیت در ناحیه ران و باسن که موجب سفت شدن و لیفت می شود.
درمان ریزش مو و برای رشد سریع مو ها
آبرسانی به پوست و جوانسازی آن
برطرف کردن لک های صورت، شفاف و روشن تر شدن پوست های تیره
از بین بردن چربی های اضافه بدن، کاهش وزن و لاغری.
برطرف کردن جای زخم و اسکار (جای جوش)
درمان چربی پلک
اصلاح انحناهای سطحی بدن (به اصطلاح کانتور کردن)

مزوتراپی مو چیست؟
مزوتراپی مو راهی درمانی است که با تزریق در بخش میانی پوست سر انجام می شود. در مزوتراپی مو همه ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و غیره با سوزن های بسیار نازک به سر تزریق می‌شوند. در داروهای مزوتراپی مو که باعث افزایش گردش خون نیز می‌شوند، ویتامین های تغذیه کننده ریشه مو و آنتی اکسیدان ها، مستقیماً با سوزن های 2 یا 4 میلی متری به ریشه مو تزریق خواهند شد. این روش، یک روش اضافی برای درمان و کنترل ریزش مو است. این تزریق در دوز کم انجام می‌شود تا نتیجه مورد انتظار، به خوبی انجام شود.

تزریقات، زمینه تحریک بافت و متابولیسم سلولی را آماده می‌کند. بعد از گذراندن دوره درمان، قطعا موهای سالم تر و زیباتری را خواهید داشت. بعد از 6-10 جلسه، ریزش موی بیمار کاملاً متوقف خواهد شد. از آنجایی که مواد مزوتراپی در دوزهای کوچک به ریشه مو تزریق می‌شوند، هیچ خطری بیمار را تهدید نمی‌کند و نتیجه عمل به سرعت قابل مشاهده است. مزوتراپی یکی از شناخته شده ترین و کاربردی ترین روش های بالینی است و اگر با ترموتراپی مو و ماساژ مخصوص سر همراه شود، نتیجه بسیار بهتر نمایان می‌شود. هدف اصلی از مزوتراپی مو، رساندن مواد مغذی به سلول های پوستی و فولیکول های مو است تا آنها مجددا احیا شوند، تقویت شوند و موهای آسیب دیده رشد خود را آغاز کنند. موادی که از این طریق به پوست سر تزریق می شوند عبارتند از:

دوتاستراید
بیوتین
ماینوکسیدل
فیناستراید
سیلیسیم آلی
مواد معدنی و ویتامین ها
پی آر پی (PRP)

تاثیر مزوتراپی مو برای درمان آلوپسی
آلوپسی به معنای ریزش مو است و آلوپسی آندروژنیک رایج ترین نوع آلوپسی است. در بیماران مبتلا به آلوپسی، سیستم ایمنی به فولیکول های مو حمله می‌کند و باعث از بین رفتن آنها می‌شود. تا زمانی که سیستم ایمنی بدن با فولیکول ها مبارزه می‌کند، موهای جدید رشد نمی‌کنند. رایج ترین درمانی که برای آلوپسی در کشور مرسوم است، استفاده از ماینوکسیدل موضعی و فیناستراید خوراکی است. اما تحقیقات نشان داد که از سال 2019، با تزریق این مواد به پوست سر می توانند نتایج بسیار عالی را مشاهده کنند. در این روش، کوکتلی شامل ماینوکسیدل و فیناستراید، بیوتن و دی پانتنول، به صوزت دو هفته درمیان به پوست سر بیمار تزریق می شد. بعد از گذشت ده جلسه، نتایجی که در درمان آلوپسی با مزوتراپی مو دریافت کردند، بسیار شگفت آور بود. این روش بدون هیج عارضه ای و با بالاترین میزان تراکم توانست نظر خیلی از افراد را به خود جلب کند.
تاثیر مزوتراپی مو برای تقویت موی سر
زمانی که مواد مغذی و ویتامین ها به کف سر و سایقه های می نمیرسد، موها رشد نمیکنند، نازک و شکننده می شوند. مطالعات نشان می دهد که مزوتراپی مو برای تقویت موی سر بسیار موفق عمل کرده است. چرا که در این روش مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز برای رشد و تقویت مو تزریق می شوند (البته میزان مواد موجود در کوکتل مزوتراپی براساس نیاز بیمار تغییر میکند) و با ترمیم تدریجی هورمون رشد مو، ساقه های مو تقویت می شود و رشد موها به طرز باورنکردنی افزایش می یابد.